18.10.2022.
Zahvaljujući sposobnosti vlakana ovsa koja se nalaze u ovsenim mekinjama da se RASTVARAJU u vodi i da upijaju tečnost i sve materije rastvorene u toj tečnosti, ovsene mekinje sa lakoćom uklanjaju višak holesterola pre nego što dospe u krvne sudove.
O tome koliko su ovsene mekinje korisne za srce govori činjenica da je u SAD to jedinstvena namirnica za koju je FDA (Državna uprava za hranu i lekove) dopustila da nosi natpis da je „korisna za srce“. I ne samo to, pomenuta institucija je svrstala u lekovite namirnice na prvom mestu upravo ovsene mekinje.
Povišeni holesterol, tzv. „loš holesterol“ (HDL) smatra se na Zapadu za jednog od glavnih neprijatelja, odgovonog za 50% svih smrtnih slučajeva. On se taloži na zidove arterija izazivajući njihovo postepeno zapušenje. I to se ne dešava samo kod starijih ljudi – autopsije na poginulim mladim vojnicima u svojim dvadesetim godinama često pokazuju da su njihove srčane arterije već bile zakrečene holesterolom. Naša sopstvena jetra proizvodi loš holesterol iz konzumiranih životinjskih masnoća. Holesterol je lepljiv i ako dospe u krv, počinje da se taloži na zidovima arterija.
Kada uz hranu koju jedete konzumirate i ovsene mekinje, „loš“ holesterol proizveden u procesu varenja zalepi se za njihova vlakna na isti način kao što bi se zalepio za zidove arterija. A pošto ta vlakna u nesvarenom obliku prolaze kroz tanko crevo i dospevaju u debelo crevo, ni holesterol koji se zalepi na njih ne dospeva u krv, već se eliminiše iz organizma. Po tvrdnjama dr Pjera Dikana, redovnim konzumiranjem ovsenih mekinja može da se snizi „loš“ holesterol za 15% - što odgovara dejstvu lekova koji se koriste u istu svrhu.
HEMA-KHEYA-NEYE ǀ 2022
PROGRAMIRAO ǀ TEKOMS